0 امتیاز
96 بازدید
در کاری توسط شرکت مشاوره (5/8هزار امتیاز) 0 1

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط شرکت مشاوره (3/3هزار امتیاز)
انتخاب شده توسط
 
بهترین پاسخ
0
در هنگام ورود به هر کشوری برای برطرف کردن نیازهای زندگی، اولین مسئله پیدا کردن کار و اخذ اجازه کار از دولت و وزارت کار آن کشور است و ترکیه نیز از این قانون مستثنی نیست. در ترکیه به اجازه کار چالیشما ایزنی گفته می شود.چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه به فرد اجازه کار کردن در این کشور را می دهد. چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه به ۳ روش قابل دریافت است که ادامه شما را با این روش ها آشنا می کنیم.

۱- پیدا کردن کارفرمای ترک

اگر در ایران هستید باید یک کارفرمای ترک پیدا کنید که به مهارت شما نیاز داشته باشد و این کارفرما برای شما درخواست مجوز کار می کند و بعد از بررسی ها و تایید می توانید اجازه کار در ترکیه خود را از سفارت ترکیه در ایران دریافت کنید و به ترکیه بروید. این روش شانس کمی برای شما است و به ندرت اتفاق افتاده که شخصی از این روش اجازه کار دریافت کند زیرا در ترکیه اولویت اول با شخص ترک است.

۲- پیدا کردن یک شرکت ترک

راه دوم این است که یک شرکت ترک کارفرمای شما باشد و کارفرما برای شما درخواست اجازه کار در ترکیه می کند. این کارفرما باید ثابت کند که تخصص و مهارت شما مورد نیاز او بوده و در ترکیه شخص دیگری برای مهارت درخواستی وی وجود ندارد. شما می توانید برای یکسال و بعد برای ۲ سال اجازه کار را دریافت کنید و بعد از ۵ سال تمدید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

۳- ثبت شرکت در ترکیه

راه سوم ثبت شرکت در ترکیه است. شما می توانید برای خودتان در ترکیه کسب و کاری راه اندازی کنید. شما هر شغلی که می خواهید راه بیاندازید، مهم نیست آن شغل چه باشد خواه یک رستوران بزرگ، یک گل فروشی کوچک یا یک سالن آرایشی حتما نیاز دارید شرکت ثبت کنید. لازم به ذکر است که بعد از ثبت شرکت بازهم نیاز به دریافت اجازه کار است و در صورتی این اجازه داده می شود که ۵ شخص ترک را استخدام کنید و بیمه و حقوق و مزایای آنها را پرداخت کنید. در این روش بعد از ۵ سال فعال بودن شرکت می توانید برای خودتان، همسرتان و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست شهروندی ترکیه را بدهید.

اتباع خارجی برای اخذ مجوز کار از کشور خود می توانند به نمایندگی های جمهوری ترکیه در کشورشان مراجعه کنند و پس از تکمیل پرونده، درخواست مذکور توسط نمایندگی های خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد و پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار متقاضی باید ظرف ۹۰ روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه کند و ویزای کاری خود را دریافت نماید. در صورتیکه متقاضی دارای اقامت حداقل ۶ ماه باشد می تواند شخصا از خاک ترکیه اقرام به اخذ اجازه کار کنند و مدارک لازمه را به وزارت کار ترکیه تحویل دهد در غیر این صورت باید از طریق کنسولگری ترکیه در کشور خودشان اقدام نمایند.

نکاتی که باید درباره اجازه کار ترکیه بدانید

متقاضیانی که اقامت تحصیلی در کشور ترکیه را داشته باشند اجازه کار در ترکیه را نخواهد داشت.

متقاضیانی که اقامت توریستی ترکیه داشته باشند اجازه کار در ترکیه را ندارند.

متقاضیانی که در ترکیه دانشجو هستند و قصد کار کردن در این کشور را دارند باید حداقل دوره تحصیلی آنها 2 ساله باشد و 1 سال آن سپری شده باشد. لازم به ذکر است که برای دانشجویان محدودیت ساعات کاری در طول هفته وجود دارد.

انواع مجور کار در ترکیه

در زبان ترکی به مجوز کار ترکیه چالیشما ایزنی می گویند. چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه ۳ نوع است

مجوز کار با مدت دار (sureli calisma izni)

این مجوز کار ۱ ساله است و برای محل کار مشخص و حرفه مشخص صادر می شود. بعد از گذشت ۱ سال اجازه کار برای همان شغل، همان محل کار تا ۳ سال دیگر قابل تمدید است

مجوز کار نامحدود (suresiz calisma izni )

مطابق قانون ۶۴۵۸افرادی که دارای مجوز اقامت طولانی مدت ترکیه هستند و یا افرادی که بدون وقفه به مدت ۸ سال در ترکیه سابقه کار قانونی را داشته باشند می توانند مجوز کار نامحدود و دائم بدون در نظز گرفتن محدودیت و مکان خاصی دریافت کنند.

مجوز کار مستقل (bagimsiz calisma izni)

به خارجیانی که در ترکیه به صورت مستقل کار کنند و حداقل ۵ سال مشروط به اقامت مستمر و قانونی، ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی در مورد کارهایی که اذغان به انجام آن را داشته اند مجوز کار مستقل صادر می شود.

تمدید مجوز کار در ترکیه

برای تمدید اجازه کار حداکثر ۱۵ روز پس از مدت مجوز و ۲ ماه پیش از پایان مدت اعتبار باید به وزارت کار ترکیه مراجعه نماید. وزارت کار موظف است حداکثر ظرف مدت ۹۰ روز به پرونده رسیدگی کند و نتیجه را ابلاغ کند ولی در صورتیکه مدارک ناقص باشد این مدت بعد از تکمیل پرونده محاسبه می شود. وزارت کار ترکیه می تواند از منابع امنیتی درباره شخص تحقیق کند. پس از پایان بررسی پرونده، وزارت کار می تواند درخواست را بپذیرد و یا رد کند. در صورتیکه درخواست رد شود متقاضی می تواند ظرف مدت ۳۰ روز پس از ابلاغ نتیجه، درخواست تجدید نظر کند. در صورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید.

مزایای اجازه کار در ترکیه و دریافت مجوز کار

• امکان دریافت اقامت بلند مدت بعد از ۵ سال تمدید.

• استفاده از بیمه درمانی.

• می توانید بعد از چند سال برای فرزندان زیر ۱۸ سال و همسر خود درخواست شهروندی ترکیه نمائید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
1 پاسخ 112 بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 140 بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 111 بازدید
سوال شده مارس 12, 2021 در راه اندازی کار توسط porseshgar شرکت مشاوره (5/8هزار امتیاز)
0 امتیاز
1 پاسخ 139 بازدید
سوال شده فوریه 4, 2021 در کار توسط porseshgar شرکت مشاوره (5/8هزار امتیاز)
0 امتیاز
1 پاسخ 105 بازدید
سوال شده مارس 12, 2021 در تجارت توسط porseshgar شرکت مشاوره (5/8هزار امتیاز)

70 سوال

67 پاسخ

1 امتیاز

389 کاربر

به ویکی ترک خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران
...